Fio fond domácího trhu - měsíční zpráva
Portfolio manažer David Brzek shrnuje vývoj portfolia v měsíčním reportu za listopad 2022.
Pražská burza posílila o 2,63 %, při zohlednění mimořádné dividendy Komerční banky byl růst o 4,25 %. Domácí trh navázal na zlepšenou výkonnost z předchozího měsíce a umazal další část svých předchozích ztrát. Vývoj byl nadále méně dynamický než na západních trzích, když zahraniční investoři nevnímají příznivě provedené vládní kroky v oblasti zdanění mimořádných zisků. Snížená důvěra investorů se odráží i na nižších obchodních objemech a listopad byl z pohledu této statistiky nejslabším měsícem v tomto roce.
Růst majetku fondu pramenil především z pokračujícího růstu finančních titulů, které po snížení váhy Čezu mají nejvýraznější zastoupení. Kurz fondu v listopadu posílil o 3,07 % a majetek pod správou byl mírně nad hranici 340 mil. Kč.
Domácí trh má přes řadu negativ a rizikových faktorů nadále jednu velmi zajímavou výhodu a to vysoký dividendový výnos. U Čezu je reálné, že si stát bude chtít pro financování svých potřeb vytáhnout v příštím roce více jak 100 Kč, což značí výnos vysoce nad 10 %. Indikace u Komerční banky směřují k dividendě 60 Kč, což by představovalo výnos na hranici 9 %. Štědrou dividendovou politiku si bude udržovat Erste Group i Philip Morris. Dividendově laděný domácí trh by tak mohl působit minimálně v první polovině příštího roku jako jakási kotva, když prostředí globálních trhů bude nadále zatíženo řadou nejistot spojených s hloubkou ekonomického oslabení, hledáním inflačního vrcholu a čekáním na obrat v politice centrálních bank.
Kompletní měsíční zprávu včetně výkonnostních statistik naleznete zde.
Fio investiční společnost, a.s.
Nejnovější:
- Wall Street v tomto týdnu opět růstová, Tesla po včerejších výsledcích připisuje 11 %
- Denní report - čtvrtek 26.01.2023
- Americké akcie se po příznivých datech barví do zelena
- ČEZ: Legislativní rada nedoporučila pasáže novely, které by státu umožnily snáze protlačit rozdělení
- Německá burza zakončila mírným růstem
- Ministerstvo financí vydalo novou prognózu, průměrou letošní inflaci odhaduje na 10,4 %
- Allwyn nabízí předčasné splacení dluhopisu „SAZKA GR. 5,20/24“
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 20.lednu poklesly o 91 mld. kub. stop
- American Airlines překonala odhady na úrovni čistého zisku, vrací se poptávka po letecké dopravě
- Pražská burza pokračovala v růstu, tahounem stále Čez +4,51%