HP reportoval výsledky za 3Q pod očekávání a snížení výhledu
Společnost HP zveřejnila výsledky za třetí kvartál letošního roku. Výsledky dopadly pod očekávání analytiků, především volný peněžní tok. Generální ředitel Lores očekává sníženou poptávku i v dalších kvartálech. HP v návaznosti snížila roční výhled. Dále HP oznámil akvizici Poly v hodnotě 3,3 mld. USD.
Výsledky společnosti HP (HPQ) za 3Q 2022 | |||
---|---|---|---|
3Q 2022 | Konsensus 3Q 2022 | 3Q 2021 | |
Tržby (mld. USD) | 14,7 | 15,6 | 15,3 |
Čistý zisk (mil. USD) | 1,12 | -- | 1,11 |
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) | 1,04 | 1,05 | 1 |
Výsledky pod odhady analytiků
Společnost se během třetího kvartálu potýkala se sníženou poptávkou, která se odrazila na výsledcích. Očištěná provozní marže dosáhla 9,5 % při odhadu 8,8 %. Volný peněžní tok meziročně klesl o 70 % na 300 mil. USD při dohadu 1,32 mld. USD. Společnost vrátila 1,3 mld. USD akcionářům ve formě zpětného odkupu akcií a dividend.
„Jako u dalších společností byly naše tržby ovlivněny zhoršující se poptávkou a očekáváme, že bude pokračovat také ve 4Q,“ uvedl generální ředitel Enrique Lores a pokračuje: „Tato situace bude pravděpodobně pokračovat v dalších kvartálech.“
Segment osobních počítačů s tržbami 10,1 mld. USD zaznamenal meziroční pokles 3 %. Tržby z prodeje zákazníkům poklesly, ale komerční tržby vzrostly o 7 %. Vyšší komerční tržby z počítačů posloužily HP v posledních měsících jako štít před slabším konzumentským trhem. Generální ředitel uvedl, že HP vidí pokles v poptávce firem, což společnost přimělo ke snížený výhledu. Poptávka po počítačích, která rapidně narostla během pandemie, klesla díky znovuotevření škol a zpomalení ekonomiky. Globální odesílání zásilek kleslo o 13 % od dubna do června.
Pokles zaznamenal také segment tiskáren a příslušenství, který klesl o 6 % na 4,6 mld. USD. Segment se nadále potýká s nedostatkem v zásobovacím řetězci a nedodělkami, uvedli analytici Citigroup Jim Suva a Asiya Merchant.
Výhled na 4Q
Společnost odhaduje očištěný zisk na akcii mezi 0,79 USD a 0,89 USD, analytici odhadli 1,07 USD.
Snížený roční výhled
HP očekává očištěný zisk na akcii v rozmezí 4,02 až 4,12 USD, dříve 4,24 až 4,38 USD při odhadu 4,30 USD.
Volný peněžní tok predikuje na 3,2 až 3,7 mld. USD, dříve společnost odhadovala minimálně 4,5 mld. USD. Analytici vytvořili odhad 4,55 mld. USD.
Akvizice Poly
Na začátku týdne oznámila společnost HP definitivní dohodu na akvizici společnosti Poly, která byla dříve známá pod názvem Platronics Inc, v hodnotě 3,3 mld. USD. Společnost se zabývá prodejem sluchátek, dalšího audio vybavení a video příslušenství.
Vývoj akcií
Akcie HP klesly o 5 % po uzavření v New Yorku, během tohoto roku zaznamenala společnost pokles 17 %.
V předburzovním obchodování klesají akcie HP (HPQ) o 7,36 % na 31,10 USD.
HP Inc (HPQ) před výsledky klesl o 1,4 % na 31,1 USD | |||
---|---|---|---|
Ukazatel | Ukazatel | ||
Kapitalizace (mld. USD) | 32,2 | P/E | 7,6 |
Vývoj za letošní rok (%) | -17,4 | Očekávané P/E | 7,5 |
52týdenní minimum (USD) | 26,1 | Prům. cílová cena (USD) | 31,6 |
52týdenní maximum (USD) | 41,5 | Dividendový výnos (%) | 3,0 |
Zdroj: HP, Bloomberg
Lucie Bedrníková, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- HP včera s výsledky za 4Q oznámilo navýšení dividendy, výhled na příští kvartál pod očekáváním
- HP reportovala výsledky za 2Q, čisté výnosy i očištěný zisk překonaly odhady analytiků
- Berkshire Hathaway v 1Q nakupovala podíly v Occidental Petroleum, HP, Citigroup a Paramount
- Berkshire Hathaway nakoupila 11% podíl v HP
- Americké akcie se obchodují smíšeně, Tesla oznámila štěpení akcií, HP akvizici Plantronics
Nejnovější:
- Obrat v závěru, indexy v poslední hodině výrazně vyrostly
- Wall Street klesá, Powell zchladil optimismus
- Německá burza zakončila dnešní obchodní den v mírně červených číslech
- Dupont reportoval nad odhady analytiků, představil však slabší kvartální výhled
- Praha s mírným ziskem, zítra výsledky KB
- Royal Caribbean Group zveřejnila výsledky za 4Q 2022, eviduje zvýšenou poptávku po plavbách
- Projekce hospodaření Komerční banky za 4Q 2022
- Americký trh po zahájení mírně odepisuje
- Pinterest zveřejnil výsledky za 4Q 2022, hlásí růst aktivních uživatelů
- Take-Two Interactive zveřejnila výsledky za 3Q FY2023, objednávky nedosáhly očekávání