Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Mezi potenciálními investory do IPO Porsche je údajně i norský fond, otázkou nadále zůstává valuace

Mezi potenciálními investory do IPO Porsche je údajně i norský fond, otázkou nadále zůstává valuace

14.9.2022 13:34, VOW, VOW3, BAAVOLAG

Mezi zvažovanými investory do veřejné nabídky (IPO) Porsche je údajně norský investiční fond Norges Bank Investment Management. Naopak by z potenciálního seznamu investorů mohl údajně vypadnout i zakladatel Red Bullu. Analytici HBSC upozorňují, že výše potenciální valuace Porsche je níže, než očekává Volkswagen.

S blížící se veřejnou nabídkou (IPO) Porsche sestavuje Volkswagen seznam potenciálních investorů. Mezi nimi je i norský investiční fond Norges Bank Investment Management, uvedly zdroje seznámené se situací.

Podle agentury Bloomberg projevila rovněž zájem o akcie Porsche i T Rowe Price Group. Samotný Volkswagen tento měsíc uvedl, že další velké jméno ve hře je Qatar Investment Authority, který se předběžně zavázal ke koupi pozice ve výši 4,99 %. Dalším hráčem skloňovaným s IPO Porsche byl Dietrich Mateschitz, zakladatel značky energetických nápojů Red Bull. Podle stejného nejmenovaného zdroje však k této investici pravděpodobně nedojde, poté co zkrachovala potenciální dohoda Formule 1 s Porsche a Red Bullem.

Podle stejného obeznámeného zdroje se Volkswagen bude během tohoto víkendu snažit o doladění cenového rozpětí na veřejnou nabídku Porsche a začátkem příštího týdne by měl pak začít přijímat objednávky od investorů. Podle jednoho zdroje společnost naznačuje, že předběžný zájem několikanásobně převyšuje nabízené množství. Více jsme informovali již zde.

Společnost Volkswagen odhaduje valuaci Porsche mezi 70–85 mld. EUR, uvedl stejný zdroj. Podle analytiků z HSBC se však hodnota Porsche pohybuje mezi 44,5–56,9 mld. EUR, tedy níže, než očekává Volkswagen. Upozorňují zejména na to, že cenová síla Porsche může oslabit na pozadí zotavení nabídky v dalších dvou letech, zatímco poptávka může oslabit.

Někteří investoři vyjádřili obavy ohledně korporátní správy vzhledem k nečekanému jmenování výkonného ředitele Porsche Olivera Blumeho do čela Volkwagenu, který bude nadále držet většinu akcií divize.

HBSC snížila u kmenových akcií Volkswagenu investiční doporučení z "buy" na "hold" s cílovou cenou 188 EUR.

V Německu se preferenční akcie Volkswagenu obchodují pod tickerem VOW3 a zaznamenávají růst o 1,40 % na 150,98 EUR. Kmenové akcie Volkswagen s tickerem VOW dnes mírně rostou o 0,08 % na 196,15 EUR. S kmenovými akciemi Volkswagenu je možno obchodovat také na burze RM-SYSTÉM pod tickerem BAAVOLAG, kde se obchoduji za 4815 Kč.

Zdroj: Bloomberg

Olga Švepešová Blaťáková


Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,1953424,48266
USD21,3865422,57347
GBP26,4188927,88511
CHF23,1053424,38766
PLN4,922945,19616

Kompletní informace zde