Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden: inflace, průmyslová výroba v ČR a Německu, HDP v Británii

Makroekonomický výhled pro tento týden: inflace, průmyslová výroba v ČR a Německu, HDP v Británii

7.11.2022 17:02

V tomto týdnu budou zřejmě nejsledovanější událostí data o inflaci, která budou zveřejněna hned v ČR, Německu a Spojených státech. Ve Spojených státech a ČR se očekává meziročně mírné zpomalení.

Pondělí: Průmyslová výroba a stavební výroba

Dnes byla zveřejněna data k průmyslové výrobě v ČR i Německu. V Česku v říjnu meziročně vzrostla o 8,3 %, což překonalo očekávání na úrovni 7,2 %. V Německu vystoupala průmyslová výroba o 2,6 %, což bylo rovněž nad odhady ve výši 2,0 %.

Stavební výroba v ČR klesla o 3,7 % oproti očekávání poklesu ve výši 0,4 %.

Inflace

Ve tomto týdnu budou zveřejněna data o inflaci v České republice, Německu i Spojených státech. V čtvrtek se dozvíme data o inflaci v ČR, kde analytici očekávají, že v říjnu meziročně vzrostla o 17,9 %, meziměsíčně pak o 0,9 %.

Ve Spojených státech budou inflační data oznámena rovněž ve čtvrtek. Meziroční růst inflace se v říjnu očekává na hodnotě 7,9 %, jedná se tedy mírné zpomalení ze zářijové meziroční hodnoty 8,2 %. Meziměsíčně by pak inflace měla dle odhadů vzrůst o 0,6 %.

pátek se bude hodnota inflace oznamovat v Německu, kde se podle finálních dat očekává v říjnu růst ve výši 10,4 %. Harmonizovaná inflace dle EU by v říjnu meziročně měla dosáhnout hodnoty 11,6 %, meziměsíčně pak 1,1 %. Všechny tři očekávané hodnoty by se měly shodovat s dříve zveřejněnými předběžnými daty o inflaci. 

Žádosti o podporu ve Spojených státech

Ve čtvrtek dorazí data ohledně nových žádostí o podporu k 5. listopadu. Dle odhadů se objem žádostí zvětší z předešlých 217 tis. na 220 tis. Dle Bloombergu budou data nadále signalizovat napjaté podmínky na americkém trhu práce. V nadcházejícím období existuje riziko zvýšené volatility kvůli možné nižší poptávce po sezónní práci. Amazon například předpokládá, že nadcházející sváteční období bude jeho zatím vůbec nejslabší.

Dozvíme se rovněž hodnotu pokračujících žádostí o podporu. Ty by k 29. říjnu měly vzrůst na 1500 tis. z předchozích 1485 tis. žádostí.

Optimismus malých firem NFIB ve Spojených státech

úterý se dozvíme hodnotu NFIB ve Spojených státech. U tohoto ukazatele se za měsíc říjen očekává zhoršení z původních 92,1 b. na 91,3 b. Celkově však malé firmy vykazují relativní odolnost, nejvíce se na zhoršení tohoto sentimentu u malých firem podílí obavy z inflace, a nikoliv slabé tržby.  

Michigan Index ve Spojených státech

Předběžná hodnota indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan bude zveřejněna v pátek. V listopadu by měla mírně poklesnout z 59,9 b. na 59,5 b. Očekávání spotřebitelů se pravděpodobně zhorší kvůli nejistotám ohledně inflace, zvyšování úrokových měr a vysoké pravděpodobnosti recese v příštím roce.

Britský HDP

U čtvrtletní hodnoty britského hrubého domácího produktu se očekává výraznější pokles, data by měla být zveřejněna v pátek. Dle tržního konsenzu by měl v 3Q poklesnout o 0,4 % (v minulém čtvrtletí ještě rostl o 0,2 %). To je dle Bloombergu známka toho, že ekonomika je již v recesi, přičemž tento pokles by měl trvat až do konce roku 2023.

 

Zdroj: Bloomberg


Olga Švepešová Blaťáková
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,1014524,38355
USD21,2911822,47282
GBP25,7733127,20369
CHF23,0386924,31731
PLN4,910535,18307

Kompletní informace zde