Makroekonomický výhled pro tento týden: inflace, průmyslová výroba v ČR a Německu, HDP v Británii
V tomto týdnu budou zřejmě nejsledovanější událostí data o inflaci, která budou zveřejněna hned v ČR, Německu a Spojených státech. Ve Spojených státech a ČR se očekává meziročně mírné zpomalení.
Pondělí: Průmyslová výroba a stavební výroba
Dnes byla zveřejněna data k průmyslové výrobě v ČR i Německu. V Česku v říjnu meziročně vzrostla o 8,3 %, což překonalo očekávání na úrovni 7,2 %. V Německu vystoupala průmyslová výroba o 2,6 %, což bylo rovněž nad odhady ve výši 2,0 %.
Stavební výroba v ČR klesla o 3,7 % oproti očekávání poklesu ve výši 0,4 %.
Inflace
Ve tomto týdnu budou zveřejněna data o inflaci v České republice, Německu i Spojených státech. V čtvrtek se dozvíme data o inflaci v ČR, kde analytici očekávají, že v říjnu meziročně vzrostla o 17,9 %, meziměsíčně pak o 0,9 %.
Ve Spojených státech budou inflační data oznámena rovněž ve čtvrtek. Meziroční růst inflace se v říjnu očekává na hodnotě 7,9 %, jedná se tedy mírné zpomalení ze zářijové meziroční hodnoty 8,2 %. Meziměsíčně by pak inflace měla dle odhadů vzrůst o 0,6 %.
V pátek se bude hodnota inflace oznamovat v Německu, kde se podle finálních dat očekává v říjnu růst ve výši 10,4 %. Harmonizovaná inflace dle EU by v říjnu meziročně měla dosáhnout hodnoty 11,6 %, meziměsíčně pak 1,1 %. Všechny tři očekávané hodnoty by se měly shodovat s dříve zveřejněnými předběžnými daty o inflaci.
Žádosti o podporu ve Spojených státech
Ve čtvrtek dorazí data ohledně nových žádostí o podporu k 5. listopadu. Dle odhadů se objem žádostí zvětší z předešlých 217 tis. na 220 tis. Dle Bloombergu budou data nadále signalizovat napjaté podmínky na americkém trhu práce. V nadcházejícím období existuje riziko zvýšené volatility kvůli možné nižší poptávce po sezónní práci. Amazon například předpokládá, že nadcházející sváteční období bude jeho zatím vůbec nejslabší.
Dozvíme se rovněž hodnotu pokračujících žádostí o podporu. Ty by k 29. říjnu měly vzrůst na 1500 tis. z předchozích 1485 tis. žádostí.
Optimismus malých firem NFIB ve Spojených státech
V úterý se dozvíme hodnotu NFIB ve Spojených státech. U tohoto ukazatele se za měsíc říjen očekává zhoršení z původních 92,1 b. na 91,3 b. Celkově však malé firmy vykazují relativní odolnost, nejvíce se na zhoršení tohoto sentimentu u malých firem podílí obavy z inflace, a nikoliv slabé tržby.
Michigan Index ve Spojených státech
Předběžná hodnota indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan bude zveřejněna v pátek. V listopadu by měla mírně poklesnout z 59,9 b. na 59,5 b. Očekávání spotřebitelů se pravděpodobně zhorší kvůli nejistotám ohledně inflace, zvyšování úrokových měr a vysoké pravděpodobnosti recese v příštím roce.
Britský HDP
U čtvrtletní hodnoty britského hrubého domácího produktu se očekává výraznější pokles, data by měla být zveřejněna v pátek. Dle tržního konsenzu by měl v 3Q poklesnout o 0,4 % (v minulém čtvrtletí ještě rostl o 0,2 %). To je dle Bloombergu známka toho, že ekonomika je již v recesi, přičemž tento pokles by měl trvat až do konce roku 2023.
Zdroj: Bloomberg
Olga Švepešová Blaťáková
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie v závěru týdne zkorigovaly zisky
- Americké akcie v závěru týdne korigují předchozí zisky
- Frankfurt i přes růstový trend zakončil v červeném
- Gilead zveřejnil výsledky za 4Q 2022, prodeje léků překonaly očekávání
- Qualcomm nepřekonal analytický konsenzus ani výsledky za 1Q, ani výhledem na nadcházející čtvrtletí
- Praha opět v zeleném, Moneta rostla po výsledcích
- Zámořské trhy otevírají páteční seanci v červených číslech
- USA: Index nákupních manažerů PMI - Kompozitní v lednu dle konečných dat na 46,8 b.
- Starbucks zveřejnil 4Q výsledky, ty jsou pod očekáváním analytiků
- Americké futures po zveřejnění změn pracovních míst klesají