Fed rozšíří swapové linky s ostatními centrálními bankami
Fed se spolu s centrálními bankami Kanady, Anglie, Japonska, Švýcarska a ECB dohodl na koordinované spolupráci a sníží interval splatnosti 7denních operací na jeden den. To by mělo zvýšit efektivitu swapových linek.
Evropská centrální banka, Bank of Canada, Bank of England, Bank of Japan, Federální rezervní systém a Švýcarská národní banka oznámily koordinovanou spolupráci pro zlepšení podmínek poskytování likvidity prostřednictvím dohod o swapových linkách likvidity v amerických dolarech.
Pro zlepšení efektivity swapových linek se centrální banky, které nabízejí operace v amerických dolarech, dohodly, že zvýší frekvenci 7denních operací s týdenní splatností na splatnost denní. Tyto denní operace budou zahájeny v pondělí 20. března 2023 a budou pokračovat minimálně do konce dubna.
Síť swapových linek slouží jako důležité jištění likvidity, která má zmírnit napětí na světových trzích. Bližší informace o převzetí Credit Suisse konkurenční bankou UBS naleznete zde.
Stejným krokem centrální banky předcházely nedostatku hotovosti při nástupu pandemie onemocnění Covid-19.
Zdroj: Federal Reserve System
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v květnu dle konečných čísel na -17,4 b.
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,0696
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,15 %), pšenice (-1,06 %), ropa (-0,95 %)
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v dubnu meziročně vzrostla o 1,9 % při očekávaném 2% růstu
- Frankfurtská burza v úvodu obchodního dne roste
- Pražská burza dnes otevřela v červených číslech, VIG se na BCPP obchoduje bez nároku na dividendu
- ČR: HDP za 1Q dle předběžných dat meziročně klesl o 0,4 % při očekávání poklesu o 0,2 %
- Asijské akcie bez výraznějších změn, dařilo se výrobcům čipů
- Akciový výhled
- Evropské futures lehce v plusu